Alapítvány

A Watsu Magyarország Oktatási Intézetet hazai jogi képviselője a Watsu Oktatási Alapítvány. 

Az alapítvány mint WABA (Worldvide Aquatic Bodyworkers Association) hazai partnerszervezete jogosult a Watsu, Healing Dance, Aichi, Woga és AquaRelaxáció nevek hazai használatára és védelmére, valamint jogosult névhasználati jogosultságok kiadására és ellenőrzésére. Rendszeres továbbképzésekkel támogatja a hazai watsukák, kezelők és terapeuták képződését és továbbképződését. 

Alapító okirat

Watsu Magyarország Oktatási Intézet Alapítvány

 

Alapító okirata

 

Alulírott Alapítók a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény és az Egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény alapján működő alapítvány létrehozását 2024. február 02. napján határoztuk el az alábbiak szerint:

 

1.              Az alapítók neve, 

Káplár Éva Krisztina


Rácz Réka Angéla


 

2.              Az alapítvány neve: Watsu Magyarország Oktatási Intézet Alapítvány

 

Az Alapítvány rövidített neve: Watsu Oktatási Alapítvány

 

3.   Az alapítvány székhelye: 1085, Budapest, Üllői út 30. FSZT. 1.ajtó

 

4.   Az alapítvány honlapjának címe: nincs

 

5.   Az alapítói induló vagyon: 300.000, - Ft, azaz Háromszázezer forint készpénz, amelyet az alapítók teljes egészében rendelkezésre bocsátottak.

 

6.   Az alapítvány célja:

 

A Watsu Magyarország Oktatási Intézet Alapítvány elsődleges célja a watsu és más vízi és szárazföldi relaxációs és terápiás módszerek terjesztése és oktatása hazai és nemzetközi oktatók segítségével. Célja képzéseket szervezni és tartani a terápia és relaxáció területén, és elősegíteni a tanulási és gyakorlási lehetőségek biztosítását.

Az egészséges életmódra nevelés és a rekreációs tevékenységek elősegítése is kiemelt cél, hiszen a test és lélek harmóniájának elérése kulcsfontosságú. Az alapítvány célja olyan fejlesztő és ismeretterjesztő programokat szervezni, amelyek elősegítik az emberek testi, lelki és szellemi fejlődését. Az alapítvány különös figyelmet fordít szociálisan rászorulókra, a krónikus betegséggel küzdőkre és fogyatékkal élőkre, részükre célja speciális programokat szervez. 

Az alapítvány célja szakmai programokat szervezni és fórumokat teremteni a kutatók, oktatók és szakemberek részére, lehetővé téve a tapasztalatok és tudás cseréjét. Szakmai kiadványokat és publikációkat előkészíteni és terjeszteni, hozzáférhetővé téve a szakmai tudást. Rendszeresen szervezni programokat és találkozókat, hogy elősegítse a közösségépítést. Bemutatni a meleg-vízi terápiák lehetőségeit magyarországi wellness és spa valamint balneológiai programokon keresztül. Létrehozni és működtetni egy szakmai adatbázist, információs szolgálatot, internetes információs börzét és levelezőlistát a szakmai kapcsolatok és tudásmegosztás elősegítésére.

 

Az alapítvány célja szoros együttműködést kiépíteni a WABA-val (Worldwide Aquatic Bodywork Association), és más nemzetközi és hazai szervezetekkel a közös célok érdekében.

Az alapítvány minden rendelkezésre álló lehetőséget felhasználva gondoskodik a céljai eléréséhez szükséges személyi és tárgyi feltételek biztosításáról. Az alapítvány szándékozik tevékenységei megvalósításához forrásokat gyűjteni.

Az alapítvány céljai összefoglalva:

1.      Watsu és más relaxációs és terápiás módszerek oktatása, kapcsolódó programok szervezése és tartása.

2.      A watsu és más relaxációs és terápiás módszerek bemutatása és terjesztése a média és online tevékenységek segítségével, beleértve weboldalak és közösségi média platformok használatát.

3.      A watsu hazai gyógyászati szakmai elfogadásának előmozdítása.

4.      Professzionális helyszínek kialakítása és üzemeltetése a watsu kezelések számára, lehetővé téve mind a gyakorlást, mind a hivatalos kezelési lehetőséget.

5.      Önkéntes tevékenységek szervezése, bemutatók tartása és rászorulók támogatása.

6.      Az érdekképviselet és együttműködések szorgalmazása a WABA-nál  és más hazai és nemzetközi szervezeteknél.

7.      Az alapítvány célja a tevékenységeihez szükséges személyi és tárgyi feltételek megteremtése érdekében források gyűjtése. 

 

8.      Az alapítvány tevékenysége:

1.      Watsu és más relaxációs és terápiás módszerek oktatása: Az alapítvány olyan oktatókat és szakembereket hív meg, akik a Watsu és más relaxációs és terápiás módszereket oktatják a hazai és nemzetközi közösségnek. Tanulási és gyakorlási lehetőségeket biztosít a tanulóknak a különböző terápiás technikák elsajátításához. Az alapítvány olyan képzéseket szervez és tart, amelyek lehetővé teszik a résztvevők számára a relaxációs és terápiás módszerek alapos megismerését és gyakorlását.

2.      Ismeretterjesztés és Népszerűsítés: Az alapítvány kiemelt figyelmet fordít az ismeretterjesztésre és a népszerűsítésre. Média tevékenységeket, online jelenlétet, weboldalt és közösségi média platformokat használ az információk terjesztésére és a relaxációs módszerek megismertetésére a nagyközönséggel.

3.      Egészséges Életmódra Nevelés és Rekreációs Tevékenységek: Az alapítvány olyan programokat és eseményeket szervez, amelyek elősegítik az egészséges életmód kialakítását és fenntartását. Rekreációs tevékenységekkel, edukációs eseményekkel és tanácsadással segít az embereknek egészséges életmódra váltani.

4.      Szakmai Programok Fóruma: Az alapítvány lehetőséget teremt a relaxációs és terápiás szakembereknek, kutatóknak és oktatóknak, hogy részt vegyenek szakmai programokon, előadásokon és workshopokon. Az alapítvány részt vesz szakmai kutatásokban. Az alapítvány rendszeresen szervez programokat, találkozókat, workshopokat és eseményeket az érdeklődők számára a relaxáció és terápia területén való fejlődés és kapcsolatépítés céljából hogy az érdeklődők megismerkedhessenek, tapasztalatokat cserélhessenek és együtt fejlődhessenek.

5.      Együttműködés: Az alapítvány aktív kapcsolatot ápol a WABA-val és más nemzetközi és hazai szervezetekkel, hogy közösen dolgozzanak a relaxációs módszerek hazai népszerűsítésén és fejlesztésén.

6.      Fejlesztő és Ismeretterjesztő Programok: Az alapítvány olyan fejlesztő és ismeretterjesztő programokat szervez, amelyek elősegítik az emberek testi, lelki és szellemi fejlődését. Ezek a programok segítik az egyénekben a harmónia és az egészség elérését.

7.      Szociálisan Rászorulóknak és Fogyatékkal Élőknek Programok: Az alapítvány speciális programokat szervez és támogatást nyújt a szociálisan rászorulók és fogyatékkal élők számára, hogy részt vehessenek a relaxációs és terápiás tevékenységekben.

8.      Szakmai Kiadványok és Publikációk: Az alapítvány készít szakmai kiadványokat és publikációkat, filmeket és hangfelvételeket, amelyek segítik a terápiás módszerek megértését és terjesztését.

9.      Meleg-vízi Terápiák Bemutatása: Az alapítvány aktívan részt vesz a meleg-vízi terápiák bemutatásában magyarországi wellness és spa, valamint balneológiai programokon keresztül.

10.  Szakmai Adatbázis és Információs Szolgálat: Az alapítvány létrehoz és működtet egy internetes információs börzét és levelezőlistát a relaxációs és terápiás szakemberek közötti kapcsolattartás és tudásmegosztás elősegítésére.

Az alapítvány minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy mindezeket a tevékenységeket hatékonyan és sikeresen valósítsa meg a céljai elérése érdekében.

  

8.   Az alapítvány jellege:

 

8.1./ Az alapítvány nyitott, ahhoz bármely hazai vagy külföldi természetes és jogi személy bármikor az Alapítvány fennállása alatt tetszése szerinti vagyoni hozzájárulással csatlakozhat. Az Alapítványnak történt felajánlás elfogadásáról, így az Alapítványhoz való csatlakozásról az Alapítvány Kuratóriuma dönt, mely döntéséről írásban, igazolható módon értesíti a kérelmezőt. A Kuratórium a csatlakozó felajánlásának hivatalos bejelentésétől számított 10 napon belül köteles dönteni a felajánlás elfogadásáról, vagy visszautasításáról.

 

A csatlakozás ténye a csatlakozót nem minősíti alapítóvá, alapítói jogokat nem gyakorolhat. A csatlakozót megilleti azonban az a jog, hogy javaslatot tegyen a kuratórium részére a vagyoni juttatásának felhasználására vonatkozóan.

 

Az alapító és a csatlakozó az alapítvány részére juttatott vagyont nem vonhatja el és nem követelheti vissza.

 

 

8.2./ Az Alapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.

 

8.3./ Az Alapítvány működése nyilvános, szolgáltatásait a céljaiból adódó kötöttségek figyelembevételével bármely rászoruló bármilyen jellegű jogellenes megkülönböztetés nélkül igénybe veheti. Az Alapítvány a működésének, szolgáltatásai igénybevétele módjának nyilvánosságát úgy biztosítja, hogy az erre vonatkozó adatokat az alapítvány székhelyén kifüggeszti.

9.       Az alapítvány időtartama:

         

         Az alapítványt határozatlan időtartamra hozták létre az alapítók.

 

10.     Az alapítványi vagyon felhasználása:

 

10.1./   Az alapítvány mindenkori vagyona kizárólag a jelen alapító okiratban megjelölt célok megvalósítására használható fel. Az alapítói vagyonnal a kuratórium gazdálkodik. Induló vagyonként az Alapítók 300.000, - Ft, azaz Háromszázezer forint készpénzt a jelen Alapító Okirat aláírásával egyező időpontban az Alapítvány rendelkezésére bocsátottak az alábbiak szerint:

         Káplár Éva Krisztina:        150.000,- Ft, azaz Százötvenezer Forintot

         Rácz Réka Angéla  :       150.000,- Ft, azaz Százötvenezer Forintot

 

10.2./   Az alapítók vállalják továbbá, hogy egy éven belül további 100.000, - Ft, azaz Százezer forint készpénzt az Alapítvány rendelkezésére bocsátanak az alábbiak szerint:

         Káplár Éva Krisztina:        50.000,- Ft, azaz Ötvenezer Forintot

         Rácz Réka Angéla  :       50.000,- Ft, azaz Ötvenezer Forintot

 

10.3./   Alapítványi az alapítást követően forrásokat gyűjt a tevékenységek megvalósítására.

 

10.4./   Alapítványi célra az alapításkori vagyon és annak teljes hozadéka, továbbá az alapítást követően az alapítványi számlára érkező készpénzadomány teljes összege vagy a természetben nyújtott adomány fordítható.

 

10.5./   Az alapítványi vagyon felhasználása során az egyedi kérelmek alapján a támogatásokról elfogadott pénzügyi terv és határozat alapján a kuratórium dönt. Az alapítványi vagyon felhasználása pályázatok kiírása, ösztöndíj kifizetése, eseti támogatás folyósítása és természetbeni juttatás nyújtása által történik. A pályázatok kiírásáról és elbírálásának rendjéről, valamint határidejéről, az ösztöndíjak odaítélésének feltételeiről, az eseti támogatások folyósításáról és a természetbeni juttatások biztosításáról a Kuratórium dönt.

 

10.6./   Ha a csatlakozó támogató rendelkezett vagyoni juttatása felhasználásáról, úgy rendelkezése érvényesüléséről a kuratórium gondoskodik. Csatlakozás esetén az ez által keletkező anyagi forrásokat is az alapítványi célok megvalósítására kell fordítani. Az Alapítvány támogatása történhet pénzbeli és természetbeli adományok felajánlásával. Az Alapítvány részére történő pénzbeli felajánlásokat az Alapítvány elkülönített számlájára kell befizetni, ez egyéb vagyoni hozzájárulásokat pedig az Alapítvány rendelkezésére kell bocsátani.

 

11.     Az alapítvány ügyvezető szerve:

 

11.1./   Az alapítók az alapítvány vagyonának kezelésére három természetes személyből álló kuratóriumot neveznek. Az alapítók fenntartják a kuratórium elnökének kijelölési jogát.

        

         A kuratórium elnöke:

 

         Nagy Boglárka Rita (szül. Nagy Boglárka Rita)

     

 

A kuratórium további tagjai (név, lakcím, anyja neve):

 

         Erdélyi Zsolt (szül. Erdélyi Zsolt)


 

         Együd Kamillóné (szül. Szakos Zsuzsanna)


 

Nagy Boglárka Rita kuratóriumi elnököt megillető képviseleti jog terjedelme és gyakorlásának módja: általános és önálló.

 

Erdélyi Zsolt kuratóriumi tagot megillető képviseleti jog terjedelme és gyakorlásának módja: általános és önálló.

 

Együd Kamillóné kuratóriumi tagot megillető képviseleti jog terjedelme és gyakorlásának módja: általános és önálló.

 

11.2./   A kuratóriumi tagok kijelölése határozatlan időre szól. A kuratóriumi tagokat az alapítók jelölik ki, s tisztség annak elfogadásával jön létre.

 

         A kuratóriumi tagság megszűnik:

         - a tag halálával,

         - lemondásával,

         - a Ptk. 3:22. § (1)-(6) bekezdésében, továbbá a Ptk. 3:397. § (3), (4) bekezdésében és a Btk. 61.§ (2) bekezdésében foglalt összeférhetetlenségi és kizáró ok bekövetkeztével,

         - a Ptk. 3:398. § (2) bekezdése szerinti visszahívással.,

- a Ptk. 3:25 § (1) f/ pontja szerint a vezető tisztségviselő cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával.

 

11.3./   A kuratórium biztosítja az alapítványi célok folyamatos megvalósítását, ehhez megteremti a szükséges eszköz és feltételrendszert. Dönt az alapítványhoz érkezett adományok elfogadásáról, illetve, visszautasításáról.

Az alapítvány munkavállalói felett a munkáltatói jogokat a kuratórium gyakorolja.

 

11.4./   A kuratórium évente legalább egyszer ülést tart, amelyet az elnök hív össze írásban. Írásbeli igazolható módon történő kézbesítésnek minősül: pl. ajánlott vagy tértivevényes küldeményként, továbbá a tagnak az elektronikus levelezési címére történő kézbesítés azzal, hogy a kézbesítés visszaigazolásra kerüljön (elektronikus tértivevény).

 

11.5./   A kuratórium feladata ellátása során határozatait nyilvános ülés tartásával, nyílt szavazással hozza meg. Az ülést a kuratórium elnöke hívja össze meghívóval. A meghívónak tartalmaznia kell az alapítvány nevét és székhelyét, továbbá a kuratóriumi ülés helyét, időpontját és a napirendi pontokat. A meghívót a kuratóriumi tagoknak igazolt módon és olyan időben kell megküldeni, hogy a meghívó kézhezvétele és a kuratóriumi ülés időpontja között legalább 8 nap elteljen.

11.6./   A kuratórium akkor határozatképes, ha azon legalább két tag jelen van. Határozatát – ha az alapító okirat másként nem rendelkezik – kettőnél több tag jelenléte esetén egyszerű szótöbbséggel, míg két tag esetén egyhangúlag hozza.

 

Szavazategyenlőség esetén a napirendi pont tárgyában előterjesztett javaslatot elvetettnek kell tekinteni.

 

A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,

a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;

b) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;

c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;

d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;

e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy

f) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.

 

11.7./   A kuratórium tagjait díjazás nem illeti meg, azonban igazolt készkiadásaik, költségeik megtérítésére igényt tarthatnak.

 

12.   Összeférhetetlenségi szabályok:

 

12.1./   Vezető tisztségviselő az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták.

        

         A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni.

 

Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült.

Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet. Nem lehet vezető tisztségviselő, aki közügyektől eltiltó ítélet hatálya alatt áll (Btk. 61.§ (2) bek. i) pont).

Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.

 

12.2./   Az alapítvány kedvezményezettje és annak közeli hozzátartozója nem lehet a kuratórium tagja.

         Az alapító /alapítói jogok gyakorlója/, illetőleg törvényes képviselője és közeli hozzátartozói nem lehetnek többségben a kuratóriumban.

 

 

12.3./   A kuratórium határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója a határozat alapján kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

 

13.   A jogutód nélküli megszűnés esetén az alapítvány vagyona

 

A Ptk. 3:404. § (1) bekezdése szerint az alapítvány jogutód nélküli megszűnése esetén a hitelezők kielégítése után megmaradó vagyonnal kapcsolatban a Ptk. 3:404. § (2) bekezdése szerint az alapítók az általuk juttatott vagyonról az alapítvány jogutód nélküli megszűnésekor az alapítvány céljával azonos vagy hasonló célú alapítvány, egyesület vagy egyéb jogi személy számára rendelkezhetnek.

 

Az alapító okiratban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

 

Kelt: Budapest, 2024. február 2. napján


Az Alapítvány feledatai végrehajtásában közvetlen együttműködik a Watsu Magyarország Egyesülettel (www.watsumagyarorszag.hu) és az Auroville Magyarország Egyesülettel (www.auroville.hu)